Chalupa môže byť stálym celoročným obydliam. Ponúka veľa možností, ktoré by ste v mestskom byte hľadali len ťažko.
šťastná náhoda
Šťastná náhoda
Pani Zora objavila svoje súčasné obydlia v podstate zhodou náhod. Ale hneď vedela, že našla to pravé. Pôvodne bol dom vidiecku poľnohospodársku usadlostí s výminku, chlievy, stajňami a kolnou. Predchádzajúci majiteľ už s nějakýmii opravami a úpravami začal, pani Zora s manželom v nich pokračovali.
Pohodlie pre dvoch
Pretože sa v dome chystali trvalo žiť sami dvaja, bohato vystačili s Protor na prízemí a nemuseli sa púšťať do úprav pôdy. Začali zvětšním vstupnej miestnosti. „Chceli som väčšiu predsieň, pretože sme hlavný vstup presunuli do miesta bývalého výminku.“ povedala pani Zora. Obytná kuchyňa vznikla z dvoch miestností. Pri búraní Priska sa odhalila časť krásneho trámového stropu. Bola škoda ho ponechať zahrytý, preto šiel šiel omietnutý trstinový podhľad dole. Niektoré z trámov a fošní bolo nutné vymeniť, ale aj cez tieto komplikácie to stálo za to. Tmavý strop vyzerá vo svetlej kuchyni náramne. V podobnom duchu repasovali manželia aj strop v obývacej izbe. Potom sa pustili do okien a podláh. Na odporúčanie pána Kožnar z Rudka, ktorý vykonával v dome väčšinu opráv súvisiacich s drevom, zvolili špaletové okná z smrekovca a na podlahu dali jedľová dosky.
Pôvodná predsieň bola úzka chodbička. Teraz ide o priestrannú halu.
Za sedemnásť rokov premenila pani Zora s manželom dom na nepoznanie.
Podlaha z jednových fošní je na radu miestnych podsypanie vápnom – starý osvedčený recept proti plesniam.
Je známe, že sálavé teplo z kachľovej pece je snáď najpríjemnejším spôsobom vykurovania. A čo potom taká siesta po nedeľňajšom obede za pecou, keď vonku mrzne a fúka …
Aj keď je vo svetlici, ako by sa správne u vidieckeho sídla povedalo, miesta habadej, kuchynská linka nie je o nič väčšia ako v panelovom dome.
Čo je v kuchyni neprehliadnuteľné, to sú kachľové pece od Kachliarstvo Bělík z Nového Veselí. „Kúrime nimi, varím na nich, pečiem v nich, spíme za nimi.“ vypočítava s úsmevom pani Zora, k čomu všetkému sa také kachláky hodí.
Ako by sme sa v tejto štýlovej chalupe vrátili v čase. Pod oknom stojí krásna, plne funkčné singrovka.
Táto krásna kredenc vznikla len preto, aby bolo kam umiestniť keramické šuplíčky. V jej susedstve stojí posteľ, v ktorej spávala už predchádzajúce majiteľka.
Kúpeľňa je čiastočne zapustená pod zemou a podľa slov pani Zory tam podlaha hreje, ako by tam bolo podlahové kúrenie.
Z kresiel a gauče sa dá pozerať na televíziou obrazovku alebo na záhradu, záleží len na tom, kde beží lepší program …
Okrem obytnej kuchyne a obývačky je na prízemí ešte kúpeľňa, spálňa, pracovňa a práčovňa. Pri výpočte miestností nemožno opomenúť ešte malú sauničku a u dnešných stavieb už zriedkavo sa vyskytujúce pivnica.
Kúpeľňa druhýkrát Pani Zora v dome býva už sedemnásť rokov, opravy vykonávali s manželom postupne. Posledné, čo sa rekonštruovalo, bola kúpeľňa. Z reportáže je zrejmé, aké veľké možnosti a aký priestorový luxus niektorá vidiecka stavení ponúkajú. A keď sa k tomu pripočíta skrytá terasa, záhrada tak akurát a pokoja nemožno sa čudovať, že sa tu pôvodne mestský človek rozhodne usídliť celoročne.
Pôvodne bol krb otvorený. Od tej doby, čo je v ňom krbová vložka, účinnejšie kúri a navyše nie je nutné tak často maľovať.
Takmer z každej miestnosti sa vstupuje na terasu. Najluxusnejšie je vchod z obývacej izby.