Odkiaľ začať, aby sme svojmu potomkovi vytvorili v izbičke tie najlepšie podmienky k jeho pozitívnemu rozvoju? Každé dieťa je jedinečné a bude to jeho teritórium, v ktorom sa v prvom rade musí cítiť bezpečne a príjemne. Musíme zohľadniť či bude izbu obývať dievčatko či chlapec, ako je dieťa staré a či bude v izbe samo alebo so súrodencom a veľa ďalších viac alebo menej dôležitých vstupných podmienok.
Všeobecné pravidlá pre ideálne variant.
Zoberme do úvahy, zo izbu obýva jedno dieťa, miestnosť má štandardný rozmer, dostatok denného svetla a zaistené je – odvetrávaný aj odhlučnenie. Pred začiatkom zariaďovaní je nutné si ujasniť, na ako dlho má nábytok slúžiť. Môžeme navrhnúť vybavenie na mieru dieťaťa, tomu sa ale s vekom úplne mení potreby.
Radšej odporúčam vymyslieť také zariadenie, ktoré bude s dietatom rásť. Nemyslím tým len pracovný stôl, pri ktorom môžeme zvýšiť podnožím a zväčšiť pracovnú dosku. Môžu to byť aj skrine s neutrálnym základom, ktoré pomocou špeciálnych fólií oživíme (obr.1). Zvoliť možno detské aj teenagerskej motívy (obr.2). Výhodou je, že je ľahko odstránime a nalepíme iné. So zariadením úzko súvisí aj finančný rozpočet.
Počiatočná investícia môže byť o niečo vyššia, ale ak sa zariadenie navrhne tak, že sa v budúcnosti nebude meniť, potom je náklad odôvodnený. Všeobecne sa navrhuje v detskej izbe zóna na hranie, učenie a spanie. Podľa veľkosti a tvaru miestnosti sa potom volí jednotlivé kusy nábytku, pričom platí pravidlo, že stôl má byť pri okne a posteľ má mať také miesto, odkiaľ má dieťa prehľad o celom priestore (obr.3). Vtedy sa cíti úplne bezpečne. Chýbať nesmie ani kvalitné osvetlenie, plánujeme centrálne svieľa, ktorého úlohou je osvetliť celú miestnosť, doplnková svietidlá, kam zaraďujeme svetlo pracovné aj na čítanie a lampy, ktore vytvárajú pocit bezpečia. Zabezpečiť musíme samozrejme dostatok úložných priestorov, nielen na oblečení, ale najmä na hračky a hry. Ideálne sú vstavané skrine, vhod prídu i plastové boxy, do ktorých dieťa hračky jednoducho uprace a tiež si ich odtiaľ ľahko vezme.
Nepodceniť kvalitu.
Dôraz kladieme na kvalitné materialy a dizajn, ktorý poskytuje ergonomicky správne držanie tela. Dieťaťu rozhodne doprajme vhodný matrac vrátane roštu. Správnu voľbu radšej konzultujme v niektorom zo štúdií špecializovaných na zdravý spánok. K pracovnému stolu a následne k PC by sme dieťaťu mali zaobstarať kvalitné výškovo nastaviteľnú stoličku. Ďalej je dôležitý materiál, z ktorého je nábytok vyrobený. Nabytok z drevotriesky obsahuje škodlivý formaldehyd, ktorý preniká do vzduchu – je dobré vyžiadať si od výrobcu nábytku certifikáciu s uvedeným povoleným množstvom formaldehydu podľa podmienok EÚ. Ako základ je vhodná MDF doska či preglejka. Proti povrchovému zničenie je odolný polyrey a Resopal – lamináty veľké škály farieb a dekoru bežne používané napr. Na kuchynské pracovné dosky.
Tým najmenším.
Vlastnú izbu dieťa získava spravidla v dvoch rokoch. V tomto období zariaďujeme podľa iných pravidiel, než uplatníme u školáka a študentov. Ak chceme svojim potomkom v tomto veku vytvoriť detské kráľovstvo, potom riešme izbu podľa pohlavia a záľub dieťaťa. Môže to byť izbu pirátov, princezné a najrôznejších rozprávkových postáv. Nezabúdajme, že už skrze svoju izbu môže dieťa objavovať svet, či už to je treba zvieratká na stene, fototapety s prírodným motívom, vytvorením oblohy so skutočnými súhvezdiami a podobne (obr. 4 a 5).
Malé dieťa môže mať pokoj zariadený akokoľvek dobre ale v momente, kedy tu budú nebezpečné prvky, stáva sa pre neho nevhodným. Samozřejostí sú krytky do elektrických zásuviek, zarážky na okná a balkónové dvere, minimum ostrých hrán a koberce s protišmykovou podložkou. Vhodné sú celočalúnené povrchy (aj pri posteli). Vyhnúť by sme sa mali jedovatým rastlinám. Odporúčaná zeleň je dracena, aloe vera, fikus benjamin – rastliny, ktoré znižujú obsah formaldehydu alebo azalka a banánovníky, ktoré zvyšujú vlhkosť vzduchu.