Ak zariaďujete alebo upravujete detskú izbu, je potrebné mať na pamäti niekoľko dôležitých špecifík, ktoré si tento priestor vyžaduje. Pre vašu ratolesť je detská izba nielen spálňou ale aj obývacou izbou a herňou. Veľkosť izby a jej vybavenie by preto mali všetkých týmto funkciám zodpovedať.
Bezpečnosť detí je na prvom mieste
Zvedavosť a potreba všetkého sa dotknúť je detskou prirodzenosťou, ale v prípade nevhodne zariadenej detskej izby môže byť aj nebezpečná. Preto je dôležité, aby ste zvolili také vybavenie izby, s ktorým sa váš potomok nezraní ani si nijak neublíži. Začať môžete miestom pre spanie. Skontrolujte zaťažiteľnosť postele, hlavne u poschodových postelí. Rám postele by mal byť dostatočne pevný, aby uniesol hmotnosť dieťaťa. Ďalšie potenciálne rizikovou oblasťou sú najrôznejšie poličky, regály a vysoké skrine. Je vhodné ich upevniť ku stene dostatočne pevným ukotvením, aby sa nemohli prevrátiť v prípade, že sa na ne dieťa zavesí.
Dôležité je pohodlie
To, ako sa dieťa v izbe cíti, určuje ďalšie množstvo faktorov. Prirodzene je to veľkosť miestnosti. V prípade jedného dieťaťa by mala byť veľkosť izby zhruba 14 až 18 metrov štvorcových. Významné je tiež vizuálne pohodlie – či už ide o výber farieb alebo osvetlenie izby. Pre farebné ladenie izby všeobecne platí požiadavka ľahkých farieb a harmonického dojmu. Ak však chcete experimentovať, mali by ste sa vyvarovať extrémom a veľkému množstvo farieb. Dieťa má rovnako ako každý z nás svoj osobitý vkus. Čo sa páči nám, sa nemusí páčiť jemu. Preto dajte prednosť skôr pastelovým a neutrálnym farbám.
V prípade svetiel a vytúžené svetelnej pohody v izbe je vhodné inštalovať na noc tlmené svetlá, ktorá umožní dieťaťu v prípade potreby bezpečne vyjsť z izby. Pre deti školského veku platí všeobecné pravidlo postavenia lampičky na pracovnom stole. Tá by mala byť umiestnená tak, aby svetlo lampy dopadalo vždy zo strany ruky protiľahlej k tej, ktorú dieťa píše.
Pozornosť je potrebné venovať tiež podlahe. Deti si často hrajú na zemi a vhodne zvolenými materiálmi môžeme predchádzať nachladnutiu. Ideálnym riešením je podlahové vykurovanie. Ako podlahovú krytinu je vhodné použiť teplé materiály, akými sú drevené parkety alebo korok. Čo sa týka koberce, voľte skôr menšiu veľkosť, ktorá bude slúžiť ako plocha na hranie. Koberec po celej ploche podlahy izby nie je vhodný, pretože sa horšie udržiava a často je zdrojom prachu.
Pri zariaďovaní detskej izby sa tiež môžete nechať inšpirovať obľúbenými postavičkami vašich ratolestí. Či už máte doma chlapčeka alebo dievčatko, existujú dnes na trhu rôzne tematicky ladené série tapiet, nástenné dekorácie alebo detský nábytok s rôznymi motívmi. Či váš potomok preferuje rozprávky Walta Disneyho s postavičkami princezien, medvedíka Pú alebo autíčka alebo dá prednosť českej klasike v podaní krtka alebo vydarenej kutilské dvojicu Pat a Mat – výber je len a len na ňom.
Možnosti vybavenia a zariadenia detskej izby sú dnes takmer neobmedzené a záleží teda len na vás a vašom dieťati, v akom štýle izbu zariadite. Stačí sa nechať inšpirovať a vaša ratolesť sa môže vo svojom kráľovstve cítiť ako v rozprávke. A skrášliť vášmu drobčekovi bezstarostné roky detstva príjemným prostredím je určite v záujme každého milujúceho rodiča.
Zdroj a foto: HORNBACH