Je nutné rozlíšiť, či sa jedná o veľké trhliny, ktoré budú potrebovať zásah stavebného experta či sa jedná o malé prasklinky, ktoré síce neohrozujú stavbu, ale vyzerajú nepekne, a preto ich budete chcieť opraviť.
Pokiaľ Vás trápi práve druhá možnosť, potom je tento článok plný tipov, ako opraviť praskliny v stene, pre Vás. Menšie praskliny Vám zaberú len pár minút, väčšie dlhšie, ale napriek tomu to nie je nič, čo by ste nezvládli!
Čo je príčinou vzniku týchto praskliniek?
Najčastejších príčinou je staroba múrov izieb, ktoré obývate. Alebo si stavba môže tzv. Sadnúť. Múry nie sú pružné, preto sa začnú objavovať trhlinky. Za príčinou stojí tiež zlé a časté vymaľovanie miestnosti, narážanie nábytku (napr .: dverí, okien) do steny alebo aj zateplenie bytu. Praskať steny môžu tiež dôsledkom zle zvolenej omietkové zmesi. Ovšem niekedy sa tieto pohyby vnútri múry dejú, aj keď je staval profík takmer bezchybne a príčiny nám zostávajú neznáme.
V akej cenovej kategórii sa pohybujeme?
Všetky prípravky určené na opravy prasklín v stene zakúpite v špecializovaných predajniach (dnes už aj v moderných supermarketoch, kde ale výber nie je tak veľký). Zoženiete ich v malých tubách, téglikoch alebo väčších vedrách. Stavebné akryláty môžete zakúpiť v bielej, sivej a hnedej farbe. Čo sa týka ceny, štuka stojí okolo 50Kč, sadra okolo 1 euro na 1kg a penetračný náter zhruba 2 eura za 1l. Nie je potrebné byť milionár.
Ako sa pripraviť na opravy?
Odporučili by sme Vám najprv opraviť Praslin a až potom sa vrhnúť do maľovania miestnosti pre čo najestetickejšie výsledok. Tiež si pre istotu pripravte vopred fóliu alebo noviny, ktoré rozložité na zem pod prasklinu, aby ste neurobili neporiadok. Vysávač Vám pomôže zbaviť sa prachu okolo.
Postihnuté miesto je potrebné pred správou pripraviť na aplikáciu. Najprv odstráňte odlupujúce sa okolia prasklín. K tomu Vám pomôžu maliarske špachtle či iné nástroje, ktoré ľahko zakúpite v kulinárstvo, napr .: metlička či tvrdší štetec. Očistite tiež samotnú dieru v stene. Všetok prach a nečistoty z uvoľnených náterov musia preč, aby vyplnený bolo úplne perfektné!
Ako opraviť praskliny?
Úpravy budú pomerne jednoduché a rýchle. Trúfnuť si na to môže kdejaký neskúsený začiatočník v oblastni staviteľstva.
- Prasklinu môžete vyštukovat pomocou kvalitnej štukovej omietky. Postupujte presnými ťahy pre dosiahnutie maximálnej rovnomernosti. Celé dielo potom zahlaďte a zarovnajte stierkou, aby múr bol rovná a hladká. Nezabudnite na penetráciu!
- Na prasklinu je možné použiť aj sadru. Práca s ňou je však náročnejšie a vyžaduje predchádzajúce skúsenosti. Tmel je rozhodne lepšie ako sadra, pretože sa dá lepšie brúsiť a zahladzovať aj po vytvrdnutí.
- Na vlasové praskliny je určený akrylový tmel. Nanáša sa len a jednoducho prstom. Na väčšie praskliny je potrebné viac tmelu (naneste pomocou pištole či špachtle). Ak je hlbší a širší ako 0,5cm, vyplňujte tmelom na etapy. Na spevnenie praskliny nám pomôže škárovacia vystužená páska z netkaných textílií alebo sklených vlákien. Prasklinu najskôr vyplňte tmelom, potom pokryte páskou, na tú opäť naneste poslednú vrstvu tmelu. Tmel naneste mierne nad povrch steny (pri sušenia sa bude zmenšovať, tak sa povrch vyrovná, v opačnom prípade by bola v stene priehlbinu). Celý proces tvrdnutia trvá približne 20minút, potom prebrúste prebytočný tmel (použite brúsny / šmirgľový papier). A je hotovo!
- Ak sa Vám javí prasklina väčšie, použite maltovú zmes. Tú dôkladne zamiešajte. Po nanesení bude ale schnúť dlhšiu dobu. Na doladenie použite opäť sadru alebo štuka. Zarovnajte stierkou a obrúste brúsnym papierom či sádrokartonářským hladidlom. Na koniec ešte raz vykonajte penetráciu steny.
- Ako ďalšiu možnosť môžete použiť bandáže. Prasknuté miesto zaplníte a prekryjete maliarskou farbou.
Možností je veľa a nič nedáte za to, ak sa pre istotu aj spýtate odborníka či v obchode, kde si potrebné veci budete kupovať. Určite to zvládnete sami a bez problémov.