Doslúžila vám vŕtačka a obzeráte sa po novej, ktorá vám bude slúžiť rovnako dobre? Alebo si kupujete svoju úplne prvú vŕtačku? Určite sa nechcete pri výbere popáliť. Poradíme vám, ako vybrať vŕtačku, aby ste s ňou boli spokojný.
Typy a rady pre výber vŕtačky
V prípade, že s vŕtačkou ste už pracovali, určite viete, čo od nej očakávate. Ak ste ale úplný nováčik, naše rady a typy vám môžu napomôcť k správnemu výberu. Takže ako vybrať vŕtačku a čím sa riadiť pri jej výbere?
1. Na čo vŕtačku potrebujete?
Predsa na vŕtanie, však? Táto otázka je však zložitejšia. Mali by ste si totiž ujasniť, či vŕtačku potrebujete na pravidelnú ťažšiu prácu, dokonca demolácie, vŕtanie do betónu a podobne. Alebo či vám vŕtačka bude slúžiť na občasné domáce práce ako navŕtanie police, či montovanie nábytku. Od toho závisí, aký typ vŕtačky si vyberiete:
- Stojanová vŕtačka – vhodná na prácu s drevom alebo kovom. Využívajú ju často zámočníci, či stolári.
- Vŕtacie kladivo – určené na demolačné práce.
- Uhlová vŕtačka – má zakrivenú hlavu, vďaka čomu sa dostane do ťažko prístupných miest.
- Diamantová vŕtačka – určená pre profesionálov, jednoducho si poradí aj s betónom.
- Stolná vŕtačka – určená na vŕtanie a zahlbovanie, vhodná pre domácich majstrov.
- Vŕtacie a búracie kladivá – na ťažké práce, vŕtanie a sekanie.
- Hobby vŕtačka – na bežné užívanie, aj skladanie nábytku.
2. Príklep alebo bez príklepu?
Príklepová vŕtačka je vhodná na tvrdšie materiály a má multifunkčné využitie. Bezpríklepová vŕtačka je určená na jednoduchšie práce a vŕtanie do ľahších materiálov.
3. Podľa napájania
Vŕtačku si môžete vybrať aj podľa napájania, a to elektrickú, ktorá je napájaná cez kábel alebo akumulátorovú, napájanú akumulátorom. Akumulátorová je vhodná na jemnejšie materiály, pričom zabezpečí neobmedzený pohyb pri vŕtaní. Elektrická je vhodná skôr na ťažšie práce.
Dôležité sú aj parametre ako výkon (na bežné práce do 3000 ot/min.), počet príklepov, či kapacita batérie. Preto si ich pri kúpe vŕtačky určite všímajte.