Kladenie podláh z masívneho dreva

Chcete v byte podlahu z masívneho dreva? Radi by ste ušetrili za remeselníka a podlahu si položili sami? Poradíme vám, ako pri pokladaní podlahy z masívneho dreva postupovať.

1. Vytvorenie spodnej konštrukcie

Palubovky z masívneho dreva sú prírodný produkt. Ak sú určené ako viditeľná podlahová krytina, musí byť vlhkosť dreva cca 10% alebo nižšia. Drevo s vlhkosťou vyššou ako 12% nie je až tak vhodné ako viditeľná podlahová krytina, pretože po položení drevo ďalej vysychá a vznikli by viditeľné škáry. Kladenie sa vykonáva na podkladové laty. Pri renováciách tieto late už prípadne existujú z predchádzajúcej podlahy.

Vhodné tlmenie krokového hluku sa dosiahne pruhmi izolačných dosiek, odolnými proti tlaku, ktoré sa narežú v šírke podkladových lát. Týmito pruhy sa potom podložia všetky podkladové laty. Ak existuje riziko stúpajúcej vlhkosti (napríklad v nepodsklepovaných miestnostiach), na celú podkladovú plochu sa položí polyetylénová fólia. Na ňu sa teraz vyrovnajú podkladové laty (s max. Vlhkosťou dreva 15%) s podloženými izolačnými pruhmi vo vzdialenosti asi 50 cm.

Aby sa zabránilo skĺznutiu podkladových lát až do prichytenia paluboviek, upevnite jednu alebo viac pomocných lát, ktoré sa neskôr zase odstránia. Do priestoru medzi laty sa ešte vloží izolačná vrstva z minerálnej vlny.

2. Pokladanie paluboviek z masívneho dreva

Prvý rad dosiek sa položí drážkou smerom k stene. Dodržujte dilatačnú špáru k stenám 10-15 mm. Táto sa zaisťuje drevenými klinmi. Drevené kliny sa po položení opäť odstránia. Palubovky sa vyrovnajú, aby lícovali a pri stene sa zafixujú pomocou klincov. Hlavička klincov sa môžu zapustiť a potom zatmeliť tvrdým voskom. Prirezávanie paluboviek napríklad pre koncové kusy sa vykonáva pílou dierovkou zo zadnej strany paluboviek.

Palubovky možno pokladať ako nekonečné pásy. K tomu sa použije odrezaný zvyšok z jednej rady paluboviek ako prvý kus ďalšej rady. Palubovky prirážajte pomocou menšieho kusu dreva a kladivka. Na prichytenie sa dosky predvŕtajú nad perom pod uhlom 45 ° a potom sa prichytia skrutkami spax (hrúbka asi 3,5 cm a dĺžka ako trojnásobok hrúbky dosky).

Ku vkladanie a bezšvovému napojenie koncových kusov paluboviek sa používa páčidlo. Toto náradie sa používa pri každom pokladaní parketových a laminátových podláh. V poslednom rade sa palubovky tiež na tesno vkladajú na tesno vkladajú pomocou páčidla. Aj tu je nutná dilatačná špára v stene 10-15 mm.

Poznámka:

Napojenie nemusí ležať na podkladových latách. V ďalšom rade by ale mala byť zabezpečená celú palubovkou.

TIP k smeru pokládky:

Najlepšieho dojmu sa dosiahne, keď sa palubovky položí v smere prenikajúceho svetla. Iba vo veľmi dlhých miestnostiach, napr. Na chodbách, by sa mali palubovky pokladať v každom prípade naprieč k dlhšej strane.

3. Dokončenie práce

Najlepšieho dojmu sa dosiahne, keď sa palubovky položí v smere prenikajúceho svetla. Iba vo veľmi dlhých miestnostiach, napr. Na chodbách, by sa mali palubovky pokladať v každom prípade naprieč k dlhšej strane.

Renovácie podláh z drevených paluboviek

1. Odstráňte starú podlahovú krytiny

Pod starými kobercami alebo linoleom sa často skrýva podlaha z dosiek, ktorá po zodpovedajúcom opracovaní opäť uzrie svetlo sveta. Odstráňte bezo zvyškov starej krytiny. Všetky uvoľnené časti sa musia kvôli následnému brúseniu upevniť alebo odstrániť. Viditeľné klincové hlavičky sa zarazí asi 8 mm do dreva a diery po klincoch sa zakryjú tmelom na drevo.

2. Brúsenie dosiek z masívneho dreva

Aby získala dosky z masívneho dreva opäť taký povrch, ktorý možno ukazovať, zbrúsi sa brúskou na podlahy. Najprv sa brúsi nahrubo (zrnitosť 20) a potom stále jemnejšie až k zrnitosti 80. Pokiaľ ide o správny smer brúsenia, dodržujte údaje výrobcu brúsky. Časti pri kraji a ostatné ťažko prístupné miesta s brúsia brúskou na okraje alebo vibračnou brúskou.

3. Ošetrenie povrchu

Na rozdiel od lakov na parkety sú ošetrujúce prostriedky s olejom príp. S voskom difúzní.Umožňují aj opravy menších poškodení. Po poslednom jemnom brúsení sa podlaha dôkladne vysaje a vyčistí. Prostriedok na ošetrenie povrchu nanášajte najlepšie koženou stierkou rovnomerne v smere dosiek. Po 24 hodinách možno ošetrenie zopakovať. Konečná politúra leštiacim nástavcom na rotačnej brúske nechá podlahu z dosiek opäť celkom vyniknúť.

TIP:

K opravám poškodených miest si môžete namiešať vhodný tmel na drevo z jemných triesok z brúsenia a bezfarebného spojiva.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *