Je zbytočné sa rozčuľovať, že rodina nevracia veci na miesto a hľadanie čohokoľvek sa mení v honbu za pokladom. Kto chce mať poriadok a pohodlie, potrebuje nielen kuchynský nábytok, ale aj jeho vhodné vnútorné vybavenie.
Spodné klasicky otváravé skrinky núti gazdinky k pracnému ohýbanie, udržať potom prehľad otom, čo je vzadu v tej najspodnejšej polici, býva aj nad sily počítačového experta. So stúpajúcim vekom stúpa aj námaha, ktorú treba vynaložiť.
Preto police u spodných skriniek nahradili zásuvky s takzvanými plnovýsuvmi, ktoré dovoľujú mať jednoduchý prehľad a tiež prístup aj do ich najvzdialenejších častí. Nosnosť plnovýsuvov sa pohybuje okolo 50 až 80 kilogramov, takže v zásuvkách môžete mať pokojne aj ťažké keramické či nerezové hrnce.
K štandardu patrí u plnovýsuvov „tiché dorazy“, takže stačí len ľahko „ťuknúť“ aj do ťažkej a široké zásuvky: tá sa rozbehne a jemne pribrzdí vnútri skrinky, takže nič nepočujete. Pre lepší prehľad a poriadok ponúkajú výrobcovia kuchýň do týchto zásuviek rôzne typy takzvaných organizérov, vrátane možnosti ich prestavenie, aby bolo možné priebežne reagovať na to, ako v domácnosti pribúdajú alebo ubúdajú jednotlivé typy riadu, príborov či potravín. Vyrábajú sa tak z plastu a kovu, tak aj z dreva.
Do špajzových skríň sa používajú výsuvné police alebo výsuvné rámy s košíku sa šírkou 30 či 45 cm, aby bol dobrý prehľad o zásobách. V kombinácii s rôznymi dózami na potraviny ide o ideálny spôsob ukladania. Dózy je možné dokonale uzavrieť, navyše aj stohovať, čo šetrí miesto. A toho nie je nikdy dosť! Tiež výsuvné rámy s košmi majú tiché dorazy, sú integrované priamo do pojazdové lišty výsuvu.
A kam s takou špajzou? Rozhodnite sa podľa umiestnenia: v menších kuchyniach či tam, kde by bola špajza príliš blízko rohu, nebude výsuvný rám s čelnými dvierkami moc praktický, pretože nebudete mať pohodlný prístup k uloženým potravinám z oboch strán. V takýchto prípadoch sa oplatí voliť výsuvné police.
Tip na úsporu
Ak sa vám zdajú plnovýsuvmi drahšie ako klasicky otváravé skrinky, máte pravdu. Ale: stačí si miesto dvoch skriniek so šírkou 30 cm alebo 60 cm zaobstarať jednu so šírkou 60 alebo 120 cm s plnovýsuvmi – a možno zistíte, že cena bude rovnaká. A navyše budete mať neporovnateľne lepší prehľad a väčšie pohodlie! Akonáhle vám začne predávajúci kresliť záplavu úzkych skriniek (typické hlavne pre horné úložné priestory), spozornite, je to skvelý trik ako navýšiť cenu.
Pozor na kvalitu
Vnútorné drôtené programy a závesné systémy ponúka rada predajcov i značiek. Pozor na tie príliš lacné: v kuchyni totiž niekedy býva veľa agresívne prostredie. Stačí párkrát uvariť obyčajné kapusta, a na závesnom programe nad varnou doskou sa vám môžu objaviť hrdzavé škvrny. Tieto výrobky sa preto testujú treba v takzvaných soľných komorách, kde sa simuluje kuchynské či iné vlhké prostredie.
Kvalitné drôtené programy sa vyrábajú tak, že sa na podklad nanáša najprv vrstva niklu, ktorý vytvorí antikorózny obal, potom prichádza vrstva treba chrómu, teda to, čo zákazník vidí. Norma hovorí, že má mať hrúbku do pätnástich Mi (mikrónov). U lacných výrobkov vrstva niklu často úplne chýba.
Chrómový povrch doplnkov v kuchyni si však môžete poničiť aj vy sami, napríklad zlou údržbou. Na chróm napríklad nepatrí abrazívne prostriedky.
Najlacnejším riešením (okrem obyčajných políc) pre rohovú skrinku je otočný karusel. Celý priestor však nevyužijete.
Roh za trest
Rohové skrinky mávajú problém s využitím priestoru. Najlacnejšie riešenie (okrem obyčajných políc) predstavujú otočné karusely, ale beda, keď vám z nich niečo spadne dozadu.
Takzvané „magické rohy“ síce dokáže priestor úplne vyplniť, ale cenu skrinky predraží o osem i viac tisíc. Súbežnom trendy preto odporúčajú rohovým skrinkám sa radšej vyhnúť a dispozícii kuchyne zvoliť v podobe dvoch rovnobežných liniek.
Text: Martina Fleischmannová