Zháňate informácie o príspevku na bývanie? Pre koho je určený? Kto má nárok na príspevok? Koľko to robí dokopy peňazí? Ako prebieha proces schvaľovania? V tomto článku sa dozviete všetko potrebné, čo potrebujete vedieť.
V čom spočíva príspevok na bývanie
Príspevok na bývanie je akási podpora pre rodiny či jednotlivcov s nízkymi príjmami. Pomáha im pokryť náklady na bývanie, či už býva v obecnom byte alebo byte v ich vlastníctve.
Príspevok je možné poberať až 84 mesiacov (počas posledných 10 rokov). V prípade, že je vo vašej domácnosti niekto zdravotne postihnutý alebo osoba nad 70-ročných mužov, nie je to časovo obmedzené.
Kto má na tento príspevok nárok
Je nutné, aby ste boli nahlásení ako vlastník alebo nájomca bytu, ktorý má trvalý pobyt. Pred uznaním príspevku na bývanie budete podrobení analýze vašich príjmov za 3 mesiace (započítava sa tam aj rodičovský príspevok, dôchodok, alimenty alebo prídavok na dieťa).
Ďalej sa bude skúmať pomer nákladov na bývanie a príjmov v rodine. Náklady sa líši u vlastného a nájomného bývania. U nájomného sa líšia aj podľa veľkosti obce (napr .: v Prahe sú náklady vyššie), u vlastného bývania je to v mestách i obciach rovnaké.
Čo pokrýva príspevok na bývanie
Suma sa odvíja od priemerných nákladov na bývanie, veľkosti obce a počtov členov v danej domácnosti. Sú v nej zahrnuté náklady za elektrinu, vodné, plyn, centrálne vykurovanie, odvoz odpadu a iné služby … Nárok ide tiež uplatniť spätne (až 3 mesiace)!
Ako požiadať o príspevok na bývanie
Ak vám vaše príjmy v rodine nestačí na zaplatenie nákladov na bývanie, prihláste sa o príspevok na Úrade práce v mieste vášho trvalého bydliska.
So sebou budete potrebovať vyplnený formulár (Žiadosť o príspevok na bývanie), občiansky preukaz, doklad o výške štvrťročného príjmu, doklad o výške nákladov na bývanie, nájomnú zmluvu, prípadne doklad o vlastníctve nehnuteľnosti.
Zdroj fotografií: https://pixabay.com