Či už ide o novostavbu alebo rekonštrukciu staršieho rodinného domu, mnoho ľudí sa rozhodne pre inštaláciu krbu. Dnes však už krb nie je len estetickým kúskom v interiéri, ale aj plnohodnotným vykurovacím telesom domácnosti. Na čo si teda treba dávať pozor pri výbere krbovej vložky?
Krbové vložky podľa pravidelnosti vykurovania
Pri výbere krbovej vložky je dôležité dať si pozor napríklad aj na to, kde bude využívaná – či na chate alebo v rodinnom dome. Záleží na tom, či plánujete týmto telesom vykurovať priestor len občas alebo počas celej zimy. V prípade chát sú vhodným riešením oceľové krbové vložky. Liatina môže pri nízkych teplotách a náhlom vykúrení dokonca aj prasknúť. Tá je vhodná radšej na trvalé vykurovanie, kedy sa vyznačuje oveľa dlhšou životnosťou.
Výkon krbovej vložky
Krbové vložky sa navzájom líšia aj výkonom, čo sa odráža aj na ich cene. Treba sa však poradiť s odborníkom, pretože aj tá drahšia vám v konečnom dôsledku dokáže ušetriť viac peňazí za palivo. Pri tom záleží na ploche i objeme priestoru, ktorý sa bude daným telesom vykurovať, ale aj na tom, ako je budova zaizolovaná.
Na montáž si zavolajte odborníkov
Krbovú vložku by mali osadiť naslovovzatí odborníci, kachliari. Kvôli neodbornej montáži nemusí krbová vložka potom dosahovať sľúbený výkon alebo môže spôsobiť nepríjemné dymenie. Po stavbe krbu však nezabudnite ani na údržbu už hotovej krbovej vložky. Pri stálych vykurovacích telesách by mal aspoň raz za tri mesiace skontrolovať celý systém kominár.
Nechajte si poradiť
Trh dnes ponúka priam záplavu rôznych výrobkov a zorientovať sa v nich môže byť problém. Čo je ale pre laika hotová dilema, na to odborník odpovie ľavou zadnou. Preto nie je žiadna hanba, ak si necháte poradiť.