Z panelákovej ohyzdy sa byt premenil v mladú krásku

Veselý, moderné, vtipný – ale za málo peňazí. Do takej podoby chceli premeniť mladí manželia premeniť svoj panelákový byt z 80. rokov minulého storočia. Kúpili ho na hypotéku v podobe, aká sa im vôbec nepáčila: bol smutný, zanedbaný a nepraktický.
Z panelákovej ohyzdy sa byt premenil v mladú krásku

Z panelákové ohyzdy se byt proměnil v mladou krásku

Digestor nad ostrovčekom má vyvedený odťah do sadrokartónového podhľadu, do ktorého je zapustené aj osvetlenie. Veselé červené doplnky „rozsvietili“ tmavej kuchynskej skrinky.
Svoj k svojmu čiže mladosti pre mladých. Architektka s ešte „mokrým diplom“ Simona Hubáčková, absolventka Fakulty architektúry ČVUT v Prahe, ktorá však navrhovala interiéry bytov i domov už počas štúdia, sa do rekonštrukcie starého paneláku v pražských Stodůlkách vrhla sa všetkou vehemenciou.

S posvätením klientov sa pustila do totálnej rekonštrukcie. Nechala vybúrať umakartové jadro, časť priečok a tiež kompletne vymeniť elektroinštaláciu. Po dohovore s majiteľmi vybrala aj hlavnú farbu, ktorá „putuje“ celým bytom, a to červenú. Stolár vyrobil na mieru väčšinu nábytku, u rady kusov bol lacnejší ako nábytkárskej reťazca.

 

Nepravidelné umiestnenie obkladačiek dodáva priestoru hravosť.

Červená časť steny poslúžila ako podklad pre dizajnové hodiny.

Červená, ktorá nie je na večnosť

Výrazná červená farba samozrejme navodzuje pozornosť a pôsobí ako stimulant, takže by sa mohla za pár rokov okukať. Preto ju architektka Hubáčková použila hlavne tam, kde nebude problém ju prípadne časom vymeniť.

„Očervenel“ tak múr, ale nie nábytok, červené sú i doplnky. V farebnom obkladu linky však červené obkladačky 10 × 10 cm od tuzemského výrobcu RAKO vôbec nevadí, v kombinácii s bielou budú vždy vyzerať dobre. A povzbudí chuť do jedla, čo sa o červené vie už dávno.

Nepravidelnosť v použití dvoch farieb obkladov je hravé a pôsobí mladistvo. Lenže zdanlivá náhodnosti bola presne naplánovaná! Dodáva celému interiéru to, čomu sa tak „pekne slovensky“ hovorí šmrnc.

A to aj vďaka starostlivému výberu doplnkov vrátane kuchynských, ktoré byt ozvláštnili, získal punc originality, ktorá si pritom nevyžiadala nijako prehnané financie. Občas stačí úplná maličkosť, treba červený kávovar v zhodnej farbe s obkladom v kuchyni či vtipné doplnky od Tescomy.

Kúpeľňa s dekoráciami

Do malých kúpeľní nepatrí tmavé obklady. Aj preto zvolila architektka Hubáčková žltý obklad zo série Tulip (opäť Rako) vo formáte 20 × 40 cm. Jednoduchý základ oživili prúžky miesto kedysi obľúbených listel. Na ne pozor! Často vás môžu prísť na rovnaké peniaze ako celý obklad do celej kúpeľne!

Tiež zvolená dlažba farebne pekne ladí s obkladmi, vždy sa oplatí kombinovať vzájomne obkladačky a dlaždice tak, ako to vymysleli návrhári výrobcu.

 

Dvere a zárubne zladila architektka s nábytkom v kúpeľni.

Veselá žltá farba sa výborne dopĺňa s bielou, veľké zrkadlo zhotovené u sklenára opticky zväčšuje priestor.

Pôvodný byt – galéria:

   

Umakartové jadro už niečo pamätalo, muselo preč.

Farebne úplne nevhodné umývadlo nemohli „zachrániť“ ani umývateľné samolepiace tapety.

Pôvodná kuchyňa bola úzka a hlavne nepraktická. Napríklad drez rozhodne nepatrí do rohu.

   

Veľká sedačka bola v pôvodnom obývacej izbe úplne nevhodná.

V predsieni sa cítil každý návštevník okamžite veľmi stiesnene.

Pôvodný WC nevylepšili ani pokusy predchádzajúcich majiteľov.

 

Existujúce stav vs. Návrh novej dispozície od architektky Simony Hubáčková

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *